Info pro zájemce o výcvik

Pravidelný výcvik agility: sobota 9.00 - 10.00 hodin

Pravidelný výcvik poslušnosti: sobota 10.00 - 11.00 hodin

Mimořádné výcviky agility a poslušnosti jsou vyhlašovány aktuálně podle potřeby, vždy pouze po předchozí domluvě s výcvikáři!

 

Co si vzít s sebou na výcvik?

  • očkovací průkaz s vyznačeným platným očkováním proti vzteklině(vždy na první hodinu, pak jen při změně)
  • kvalitní obojek, ze kterého se pes snadno nevyvlékne (pevný látkový nebo řetízkový)
  • pevné vodítko, nejlépe 1,5m s jednou karabinou (nevhodné je samonavíjecí nebo dlouhé - přepínací,  u obou je špatná manipulace)
  • pamlsky rychle a snadno dostupné (např. v ledvince u pasu), kterými odměňujeme pejska bezprostředně po správně vykonaném cviku. Při zdlouhavém vytahování pamlsku ztrácí odměňování smysl. Jako pamlsek může být použito cokoliv, co má pejsek rád a co je pro něj vzácné. Pamlsků je třeba vzít dostatečnou zásobu, aby vystačily na celou lekci. Nejosvědčenější jsou kousky uzeniny, či piškotů nakrájených na malé kousky tak, aby se jejich požíváním pejsek „nezdržoval“, ale také nenajedl.
  • vodu pro pejska
  • oblíbenou hračku ke zvýšení motivace
  • náhubek pro velké a bojově naladěné psy
  • dobrou náladu a chuť být pejskovi „k dispozici“

 

Kdy začít s výcvikem?

Se štěňátky je nejlépe začít co nejdříve, aby si zvykla na ostatní pejsky a psovody. Musí však mít za sebou všechna předepsaná očkování, hlavně proti vzteklině. Chráníte tak zdraví svého miláčka, ale i ostatních pejsků. Na první hodinu (kteroukoliv sobotu) si přineste očkovací průkaz, nejoblíbenější hračku (hračky) vašeho štěňátka nebo pamlsky, tedy cokoliv Vám pomůže udržet jeho pozornost a zpříjemnit mu cvičení. Dále vodu a pohodlné vodítko (nevhodné je samonavíjecí ). 

První hodinu bereme jako zkušební a tedy bezplatnou. Pokud se rozhodnete přijít na další cvičení, je třeba vyplnit přihlášku, která je ke stažení na našich stránkách, a zaplatit půlroční poplatek 600 Kč nebo rovnou celoroční 1200 Kč. 

Poplatek pro zkušené členy našeho klubu je určen výborem a odvodem na ČKS. 

Zaplacením poplatku získáte možnost účastnit se po zaplacenou dobu všech aktivit klubu, tedy cvičení poslušnosti i agility, které je vhodné začít formou hry už ve štěněcím věku samozřejmě s ohledem na vývojové zvláštnosti štěněte.

 

Výchova psa

Hned na začátku je třeba si uvědomit, že pokud chcete psy vychovávat, musíte se naučit jim rozumět a věnovat jim dostatečnou péči a pozornost. Ve svém chování pak budou odrážet nejen vaše vědomosti o jejich světě, ale i vaše sociální dovednosti ve vztahu a soužití s nimi!

Trénováním a výchovou psa upevňujete vzájemnou vazbu. Přirozené chování psa lze  usměrnit a kontrolovat. Naučte se rizikovému chování psa předcházet. Naučte se ho předvídat! Místo nežádoucího chování, které pes miluje (např. válení se v hnoji),  nabídneme takové chování, které pes miluje ještě víc. Je jen na vás, jak svého psa znáte a co použijete pro jeho motivaci.

Uvědomte si, že pes od vás očekává vůdcovské chování a zajištění svého bezpečí. Jak v této roli obstojíte, zásadním způsobem ovlivní i chování psa vůči vám!

Získejte si důvěru svého psa! Nikdy ho nevystavujte situacím, ve kterých by se cítil nejistě, ohroženě, bezradně, či dokonce bezmocně.

Motivujte svého psa! Motivace psa je základní součástí jeho učení. Mějte na paměti, že soustředěnost psa při učení je první podmínkou úspěchu. Začínejte s výcvikem psa nejprve v prostředí, které neodvádí jeho pozornost. Sdělte psu srozumitelně, co po něm požadujete, postupujte úměrně k jeho věku, zkušenostem a dovednostem. Postupujte od jednoduchého ke složitému. Postupně zvyšujte obtížnost cviků i nároky na svého psa. Důsledně vyžadujte respektování a plnění vašich příkazů. Respektování povelů je nezbytné pro ovladatelnost psa v jakékoliv situaci! Každý jednotlivý cvik učte nejprve formou hry, teprve později s přiměřenou korekcí, vždy ale cvik zakončujte s pozitivně motivovaným, nestresovaným psem. Odměnou vám bude radostný projev vašeho pejska, který s nadšením uposlechne každý váš příkaz, protože se mu to vyplatí.:-)